Solo & Ensemble

2016

Category Winner   Miranda Kling   Bassoon

Category Winner  Nathan Raynovich  Tenor-Baritone Saxophone

Category Winner   Hunter Kendall   Trombone

Category Winner   Nathan Fisher   Trumpet/Cornet

Category Winner   Lane Zimbelman  Tuba

Category Winner   Michael Christian  Mallets

Category Winner    Nickolas Cammack   Timpani

Category Winner  Trombone Quartet  Brass-Small

Category Winner  Lane Zimbelman  Guitar

First Alternate  Shayla Hetletvedt  Alto-Bass Clarinet

First Alternate  Lauren Beich  Clarinet

First Alternate  Shayla Hetletvedt  Flute-Piccolo

First Alternate  James Zimmer   Soprano-Alto Saxophone

First Alternate  Brian McCarthy  Tenor-Baritone Saxophone

First Alternate  Michael Cook  Tuba

First Alternate  Nickolas Cammack  Mallets

First Alternate  Flute Duet #1 W oodwinds-Small

First Alternate  Percussion Trio  Percussion-Small

Second Alternate

Hannah Okotcha

Flute-Piccolo

Second Alternate

Anita Patten

Trombone

Second Alternate

Jacob Fuller

Mallets

Second Alternate

Trumpet Trio

Brass-Small





2015

Mikaela Fabian                        Snare Drum                             1 Second Alternate

Moses Lake                             Trumpet Trio Brass-Small       1- Category Winner

Dustin Garcia                          Alto-Bass Clarinet                   1 Category Winner

Hannah Adams                        Tenor-Baritone Saxophone     1 First Alternate

Yesica Moreno                        Soprano-Alto Saxophone        1 Category Winner

Logan Roylance                      Soprano-Alto Saxophone        1- Second Alternate

Josh Oord                               Trumpet/Cornet                       1 Category Winner

Hunter Kendall                        Trombone                                1- First Alternate

Savannah Scriven-Johnson      Multiple Percussion                1 First Alternate

Zachary Green                         Trombone                                1- Second Alternate

Dustin Garcia                          Trombone                                1 Category Winner

Angela Quinn                          French Horn                            1 Category Winner

Drew Miller                             Guitar                                      1 Category Winner

Pedro Barreras                          Guitar                                      1-First Alternate

Derek Dunkin                          Soprano-Alto Saxophone        1- First Alternate

Josh Baldwin                           Snare Drum                             1

Max Heinzmann                      Tuba                                        2

Camron Gran                          Clarinet                                    2

Patrick Lindholm                     Snare Drum                             3

Anaka Valdez                          Clarinet                                    2

Allie White                              Clarinet                                    2

Nicholas Ponce                       Snare Drum                             1

Ricardo Hernandez                  Snare Drum                             1

Sarah Champion                      Flute-Piccolo                           1-

Vanessa Montano                    Flute-Piccolo                           2+

Al Valdez                                 Flute-Piccolo                           2-

Allyson Weaver                       Flute-Piccolo                           2-

Amanda Lance                         Clarinet                                    2

Mikayla Ellis                           Flute-Piccolo                           3+

Sara Oord                                Clarinet                                    2

Pedro Barreras                        Trumpet/Cornet                       1-

Chun He Wu                           Trumpet/Cornet                       1-

Alexander McCracken             Trumpet/Cornet                       1

Allyson Weaver                       Soprano-Alto Saxophone        1-

Erika Escamilla                        Trumpet/Cornet                       1-

Moses Lake                             Tenor Duet Woodwinds-Small           2

Moses Lake                             Flute Quartet Woodwinds-Small         1

Sarah Maas                             Soprano-Alto Saxophone        2

Mahealani Delottinville            Soprano-Alto Saxophone        2

Sophia Howard                       Trumpet/Cornet                       1-

Daniel Zimmer                        Trumpet/Cornet                       1-

Spencer Lance                         Trumpet/Cornet                       1

David Haley                            Timpani                                   2

Savannah Scriven-Johnson      Mallets                                    1

Josh Baldwin                           Mallets                                    4

Justin Thorn                            Bassoon                                  2

Victoria Rojas              String Bass                              2

Madison Bowser                     Oboe-English Horn                 2

Jay Lewis                                Trombone                                2+

Catherine Fox                          Mallets                                    2

Nickolas Garcia                       Trombone                                1-

Jessie Zimbelman                    French Horn                            1-

Isabel Curry                            Oboe-English Horn                 2



Roland RamirezTimpani             1- First Alternate

Roland Ramirez Multiple Percussion 1- Category Winner

Tyler DeLong Snare Drum            1- Second Alternate

Rebecca Oord Violin             1 First Alternate

Macario Hernandez Trumpet/Cornet             1- First Alternate

Angela Quinn French Horn 1- First Alternate

Dustin Garcia Trombone             1- Category Winner

Martin/VanSlyke Woodwinds-Small             1- Second Alternate

Sara Oord Clarinet             1- Second Alternate

Holly Martin Tenor-Baritone             1-First Alternate

Daniel VanSlyke Soprano-Alto 1-Category Winner

Lincoln Fish Soprano-Alto 1-First Alternate

Roland Ramirez Mallets             1 Second Alternate



Mikayla Ellis Flute-Piccolo 2+

Vanessa Montano Flute-Piccolo 2+

Sarah Champion Flute-Piccolo

Aislinn Hastings Flute-Piccolo 3+

Shailee Perry Flute-Piccolo 2+

Quintet Woodwinds-Large             2+

Connor Boss Multiple Percussion 2+

Drew Miller Guitar 2-

Jasmyne Garcia String Bass             2

Robert McGuire Trumpet/Cornet             2-

Josh Oord Trumpet/Cornet             2-

Spencer Lance Trumpet/Cornet             2

Erika Escamilla Trumpet/Cornet             2

Ashley Donaldson Trumpet/Cornet             2

Brian Bateman Trombone             2

Nick Garcia Trombone             2+

Stevens/Garcia Brass-Small             2+

Shryack/Hastings Woodwinds-Small             2-

Andante Trio Woodwinds-Small             1

Adalee Petersen Clarinet             2

Nick Garcia Clarinet             2

Alex Scott Bassoon             2

Madison Bowser Oboe-English Horn             2

Tanner Hunt Oboe-English Horn             2-

Dustin Garcia Alto-Bass Clarinet             2-

Karina Pruneda Alto-Bass Clarinet             2

Rebeccah Plate Soprano-Alto 2-

Yessica Moreno Soprano-Alto 2+

Josef Garza Soprano-Alto 4+

Tyler DeLong Mallets             2

Benjamin Shoemake Mallets             3

Ashley Carter Mallets               

L                © chiefband.org 1999